Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Inteligence koček

Autor: CatLady Rubrika: Jen tak pro zábavu :) Publikováno: 
11. 05. 2020

Že je kočka velmi inteligentní zvíře, o tom není pochyb. Hodně se liší od psa tím, že je absolutně nezávislá a nic si nenechá nařídit. Přesto je stále oblíbenější a v mnoha zemích u chovatelů nad psem vede. Není zajímavá jen svou tajemností, ale právě způsobem myšlení, který nás často fascinuje.

Koťata se učí hlavně od své matky. Ta učí své potomky především lovit, tedy přežít. Ale způsob učení závisí hlavně na okolnostech, kde se kočka nachází a co vše k životu na daném místě potřebuje. Pokud je v blízkosti například silnice, kočka je naučí i to, jak ji přecházet, aniž by došlo k nějakému úrazu. Koťata svou matku napodobují tak dlouho, dokud svůj um nezvládnou dokonale. Pro malá koťata to ale není nic složitého, kočky mají totiž výbornou paměť a jsou úžasně vnímavé. V domácím prostředí kočka postrádá bravurně vypilovaný lovecký um. Lovecký instinkt sice má, ale při lovu nebývá tak úspěšná jako ta, která je na lov odkázaná. Je však schopna se učit od lidí, a to hlavně ty věci, které jsou jí k užitku. Je tedy schopna hravě zvládnout třeba otevírání dveří. Často jí nedělá problémy otevřít například zásuvku, kde má majitel uložené jídlo, jež je určeno pro ni. Naučit ji chodit na lidský záchod také nebývá moc složité. Kočka je tvor velmi čistotný a vnímavý chovatel jistě ví, že je pro ni problém vyměšovat na místě, které je velmi znečištěné. Záchod je tak dobrá alternativa, jak se vyprázdnit na místě, které je čisté prakticky stále.

ODMĚŇOVÁNÍ

Od psa se kočka liší hlavně tím, že ji nelze, nebo jen zřídka, naučit provádět něco za odměnu. Spousta chovatelů se pak domnívá, že kočku nelze naučit nic. Opak je ale pravdou. Je jen potřeba vypozorovat, co která kočka preferuje, co má ráda, ale hlavně je nutné odhadnout, kdy má kočka náladu něco podniknout. Nutit ji totiž do něčeho násilím je absolutní nesmysl. Tím jen pokazíme veškeré snažení, protože je-li jí cokoli vnucováno, uloží si to do paměti, a to nastálo. Kočku tedy nelze vycvičit stejně jako psa, ale některé kousky ji naučit můžeme. Nejlepší čas k učení je třeba doba krmení, kdy můžeme postupně něco žádat. Rozhodně by to ale nemělo probíhat tak, že jí bude potrava odpírána do doby, než například hezky poprosí. Pokud ale budeme jednat s citem a opatrně, naučit ji poprosit není až tak těžké. Lze využít i její hravosti. Aportovat třeba míček se kočka naučí také velmi snadno. Některé kočky dokonce dokážou i dávat pac nebo si na povel sednout či lehnout. Výcvik kočky je hodně individuální. Nejlepší je, pokud s výcvikem začínáme u kotěte a využijeme právě jeho hravosti. Tady jsou úspěchy asi největší. Pak stačí jen naučené kousky opakováním zdokonalovat. Některé kočky se ale k výcviku nedají přesvědčit nikdy. Jiné zase v dospělosti už odmítají cokoli předvádět tak často. Kočka je prostě osobnost a jako taková se i chová. Naučené kousky pak bude předvádět jen tehdy, bude-li chtít, nebo pokud se jí to bude hodit.

SKVĚLÁ PAMĚŤ

Kočka má úžasně vyvinutý orientační smysl. Každý jistě slyšel povídání o tom, jak kočka našla cestu domů z velké vzdálenosti, často navíc z místa, které ani neznala. Ačkoli výzkumy myšlení zvířat stále pokračují, není dosud přesně známo, jak vlastně její orientační smysl funguje. Z některých teorií ale vyplývá, že za něj vděčí svému čichu a sluchu. Je totiž schopna si zapamatovat nejen optické vjemy, ale i zvuky a pachy, které ji na cestě potkaly. Kočka disponuje i tím, čemu se říká „časová paměť“. Ví pak naprosto přesně, kdy se vrací domů její pán nebo kdy je čas krmení. Dokáže ale i upozornit na chorobu svého majitele nebo předvídat nebezpečí. Jedna chovatelka nedávno popisovala zvláštní chování svých koček několik hodin před tím, než v sousedním domě vypukl požár. Kočky byly neklidné a velmi vyděšené. Uklidnily se, až když dorazil první hasičský vůz. Přitom požár ještě nebyl uhašen ani zdaleka. Zřejmě ale nějak vytušily, že nebezpečí je prostě zažehnáno.

 

KOČKA A INSTINKTY

Ještě nedávno bylo až nemyslitelné přičítat zvířatům rozum. Vědci, aniž by měli jakékoli důkazy, hovořili jednoznačně. Zvířata podle nich jednala jen instinktivně a rozumného myšlení nebyla schopna. Žádné výzkumy se v této oblasti ani nepodnikaly. Vše se ovšem změnilo, když se k výzkumům přistoupilo a zvířecí mysl se začala testovat. Závěry pak často nebyly jen překvapující, ale dokonce šokující. I když stále převládá jakási skepse a zvířata jsou považována za tvory, kteří se řídí jen svými pudy, nelze jinak než dost často připustit, že tomu tak prostě není. Především chovatelé mohou potvrdit, že zvířata jednají velmi promyšleně a že jejich jednání není vůbec pudové, ale cílené. Současné výzkumy navíc dokazují, že mysl zvířat je velmi kreativní a často na stejné úrovni jako ta lidská. Je více než pravděpodobné, že se skeptici budou muset brzy smířit s tím, že nejen člověk dokáže používat rozum.

 

Zdroj: časopis Kočičí planeta, text: podle Facebooku připravil Go

Komentáře

Buďte první, kdo přidá svůj názor!

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
Zavřít