Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Kočka s průkazem původu a bez PP

Autor: Kocour Mour Rubrika: Aktuálně Publikováno: 
02. 06. 2020
Fotogalerie:

Člověk se rozhodne pořídit si kotě. Některému stačí morovaté kotě od toulavé sousedovic Miciny, jiný se zamiluje do ladné krásy šlechtěných siamských koček. Přestože ryzí kočičí láska vůbec nezáleží na průkazu původu, pojďme se nyní podívat, jaké jsou rozdíly mezi čistokrevnými kočkami s PP a jejich kolegyněmi bez PP.

Co je to vlastně PP? PP je průkaz původu. A jak název napovídá, je to úřední listina o původu kočky. Jsou v něm uvedeny všechny důležité informace o dané kočce – její jméno (jméno + chovatelská stanice), datum narození, plemeno a barevná variace (FIFe udává i kód EMS), pohlaví, číslo registrace, pod kterým je kočka uvedena v plemenné knize, jméno a adresa chovatele a také rodokmen, přesněji čtyři generace předků – jejich jména, barevné variety a čísla jejich čipů.

KOČKA S PRŮKAZEM PŮVODU

Pokud vlastníte čistokrevnou kočku, tedy kočku s průkazem původu, máte jistou záruku, že její předci byli nepříbuzní, že nezískala žádnou dědičnou chorobu a její vzhled odpovídá danému plemennému standardu. Také platí, že koťata nesmějí být předávána novým majitelům před 13. týdnem věku a bez náležitého očkování (získáme tedy správně odstavená, zdravá koťata). Koťata musejí být také identifikována (od roku 2007 mikročipem). Dále platí, že chovná kočka s PP nesmí mít více než tři vrhy za dva roky, a nebude tedy kvůli vyčerpání rodit slabá mláďata. Veškeré kočky zatížené vrozenými vadami nesmějí být použity k chovu, a proto kočka s PP nemá mezi předky jedince s vadami a dědičnými nemocemi. Zvířata s PP se vždy prodávají s kupní smlouvou, což dává novým majitelům určité právní jistoty v případě nějakých problémů. Díky průkazu původu získáváme jistotu, že kočka pochází ze zodpovědného chovu založeného na genetických principech, prevenci nemocí a bezproblémovém chování. A jak je to s výstavami? S kočkou s průkazem původu nejste povinni chodit na výstavy, ani tehdy, pokud se chcete stát chovatelem. Jestliže budete chtít odchovat koťata s PP, musíte být členem některé ze speciálních organizací Sdružení chovatelů koček v ČR při Českém svazu chovatelů (ten je členem  mezinárodní organizace FIFe), nebo jiných mezinárodních organizací, jako je TICA, DFA či WCF. Existují i jiné nezávislé organizace, které vydávají PP na koťata svých členů, mají svoje pravidla členství, řady i vlastní standardy. Začínajícím chovatelům se doporučuje účastnit se výstav, a to především z toho důvodu, aby byla „zkontrolována“ příslušnost k plemeni, tedy zda skutečně vzhled kočky odpovídá danému plemeni, a zda netrpí vadami, které by mohla přenést na potomstvo. Díky průkazu původu tedy získává nový majitel určité výhody, za které si ovšem musí připlatit, neboť kočky s PP bývají výrazně dražší než kočky bez PP. Zatímco ceny například britských koček s PP v současné době dosahují částky 10.000 Kč a výše, britské krásky bez PP je možno sehnat za 5.000 Kč i méně. Často se v inzerátech setkáváme s pojmem kočka nevhodná k chovu. Chovatel tak nabízí koťata, jež dostanou průkaz původu, ve kterém může být přetisk „nevhodné k chovu“.  Jedná se o jedince, kteří nejsou vhodní pro další chov z důvodu například určité chyby v barevné variantě či kresbě, nebo jen neodpovídají požadavkům chovatele na špičkovou kvalitu. Koťata samozřejmě nejsou nijak nemocná a mohou být také skvělými mazlíky, se kterými sice nebudete odchovávat koťata s PP, ale u kterých máte všechny jistoty původu a plemene.

KOČKY BEZ PP

Ať už se jedná o běžné „vesnické“ kočky domácí či o určité plemeno, kočka v tomto případě nemá průkaz původu. Neznáme její předky a nejsme si jistí, jak bude v dospělosti vlastně vypadat. Z původně britského kocoura může vyrůst jen o něco málo mohutnější šedivý kocour, z původně siamské či thajské kočky se časem vyklube obyčejná kočka s tmavší hlavou a modrýma očima. Nevíme také, zda zvíře nemá vrozenou vadu či nemoc nebo problémové chování. Kotě nemusí být naočkováno ani základní vakcínou, nevíme, zda rodiče nebyli příbuzní, netušíme, zda matka kotěte není vyčerpaná častými porody, a nerodí tak slabá mláďata… Je to tedy trochu sázka do loterie, kdy snažně doufáme, že zvíře bude povahově vyrovnané a zdravé.

Nicméně na druhou stranu kočičí láska s průkazem původu absolutně nesouvisí a kočky bez PP bývají perfektní kamarádi a společníci a snad o píď vděčnější. Koček bez PP jsou plné útulky. A co jste možná nevěděli – i kočky bez PP mohou chodit na výstavy. Každá kočičí výstava Sdružení chovatelů koček v ČR má výstavní třídy i pro domácí kočky, kde se můžete pochlubit vaší kočičkou – nečistokrevnou, ale krásnou. A pro vás tou nejkrásnější.

 

Zdroj: časopis Kočičí planeta, text: Go

Fotogalerie:

Komentáře

Buďte první, kdo přidá svůj názor!

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
Zavřít