Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Obojek - ztělesněné zlo?

Autor: Kočka Líza Rubrika: Zdraví Publikováno: 
27. 05. 2020
Fotogalerie:

Zatímco pes s obojkem nikoho nepohorší, ba naopak a kolemjdoucí si spíš stěžují, když pes obojek nemá, kočka v obojku vzbuzuje stále ještě vášně. Opravdu kočce hrozí oběšení? Nebo skončí jako případ pro zvířecího psychiatra? Nevěřte zažitým předsudkům.

OBOJEK NA VENČENÍ

Předně jsou obojky a obojky. Pokud chcete s kočkou chodit na procházky ven, pak obojek opravdu není dobrou volbou, mnohem vhodnější jsou kšírky. Opomeňme nyní fakt, že kočky obvykle z chůze na vodítku nejsou nadšené, ať již nosí obojek nebo kšíry. Oproti zmiňovaným psům nehrozí, že by kočka táhla dopředu  na obojku se dusila, přímo naopak. Kočka se většinou chůzi na obojku vzpouzí a může se tak stát, že se ji majitel snaží popotáhnout. A přesně z toho důvodu je obojek zcela nevhodný.

OBOJEK S IDENTIFIKACÍ

Obojky často také pořizují majitelé kočkám, které mají přístup ven. Do malé schránky na obojku pak vkládají svou adresu nebo telefonní číslo. Tato praxe je naprosto běžná například ve Velké Británii nebo v USA. Z praktického hlediska je lepší kočku nechat čipovat a čip zaregistrovat v registru. Pokud se malý tulák ocitne v útulku, bude díky čipu a registraci okamžitě identifikován a jeho majitel informován. Přívěšek může kočka ztratit nebo informace třeba rozmáčet. Ovšem výhodou je, že u kočky s obojkem hned na první pohled rozpoznáte, že někomu patří, není tedy ztracená, jen se zrovna toulá. U nás se poměrně dlouho drží při životě pověra, že kočka se může venku za obojek zachytit a uškrtit. K tomu naštěstí nedochází zdaleka tak často. Zachytit se kočka může jen za volně visící, tedy špatně utažený obojek bez pojistky. Většina dnes prodávaných obojků je ale vybavena bezpečnostním uzávěrem, který pod tlakem obojek uvolní. Kočka tak ovšem ztratí cenné informace a někdy i možnost návratu do tepla domova. Některé obojky totiž obsahují vstupní čip ke kočičím dřívkům. Ten má zajistit, že se do domu dostane jen vaše vlastní kočka, ale ne kdejaký kočičí tulák. Ovšem představme si situaci, kdy kočka magnetický čip ztratí a nemůže se náhle dostat domů. Za nepříznivého počasí to jistě není příjemná situace.

ANTIPARAZITÁLNÍ OBOJEK

Úplně samostatnou kapitolou jsou obojky s antiparazitními účinky. Ty lze jen a pouze doporučit. Moderní modely mají totiž kromě preventivního i léčebný efekt, pokud mluvíme o blechách. Navíc kočky ochraňují před klíšťaty tím, že mají repelentní účinek – tedy klíšťata odpuzují hubí parazita po kontaktu s kůží. V praxi to znamená, že pokud na kočku vleze klíště, začne mít pocit horkých nožiček a snaží se co nejrychleji zvíře opustit. Jenže už se dotklo srsti či kůže a po kontaktu s účinnou látkou umírá, aniž by se zakouslo a mohlo na kočičího hostitele přenést některé nemoci. Navíc jsou účinky obojků dlouhotrvající, některé typy jsou určeny na 8 měsíců, a tím pádem chovateli vytvářejí určitou svobodu, protože zvíře je chráněno po velkou část roku. Pokud ale přesto máte obavu obojky používat kvůli nebezpečí zachycení a uškrcení mazlíčka, pak vězte, že i ony mají bezpečnostní pojistku. Některé modely například Foresto, mají dokonce dvoufázový systém bezpečnosti, který obsahuje dvojí jištění pro případ nutnosti obojek uvolnit. V první fázi, když na obojek působí síla nad 50 N, se mechanismem bezpečnostní pojistky obojek rozpojí. A kdyby snad první fáze selhala, pak nastupuje fáze druhá: obojek má již z výroby zeslabené místo na obojku a při působení síly nad 80 N se obojek přetrhne. Díky tomuto sofistikovanému uvolňovacímu mechanismu je nepravděpodobné, že by kočka zůstala někde zachycená za obojek, protože se díky rychlému uvolňovacímu mechanismu dokáže z obojku dostat vlastní silou. Opět je samozřejmě nutné obojek nasadit správně – aby nebyl příliš volný a byl dostatečně utažený tak, aby se dotýkal kůže, ale zároveň neškrtil.

OBOJEK NA OKRASU

Existují ale i majitelé, kteří kočkám pořizují obojky z estetického hlediska. Svým mazlíčkům pořizují jen to nejlepší a jsou přesvědčeni, že krásu kočky podtrhne jedině správný šperk. Jde o zbytečnou extravaganci, ovšem pokud kočka vede pouze klidný život v bytě a z obojku nevisí nic, co by cinkalo nebo se mohlo někde zachytit, pak to kočce neublíží.

OBOJKY POPLAŠNÉ

Za zcela zvrácené ovšem považuji obojky s rolničkou, které mají kočce zabránit ulovit v přírodě kořist. Měli bychom především akceptovat fakt, že kočka je vrcholový predátor. Což znamená, že v její nátuře je lovit. Loví velmi efektivně. Pokud se rozhodneme kočku pouštět ven, nesmíme se potom divit, že něco ulovila. Je to její přirozenost a nelze ji to odnaučit. Je ovšem možné kočku pouštět do venkovní voliéry nebo zahradu zabezpečit tak, abychom zvýšili šance ptáků na přežití. Ochranné pásy okolo kmenů například znemožní kočce šplhat do korun a vybírat hnízda. Kočka s plným žaludkem je také méně nadšeným lovcem. Ovšem věšet kočce s velmi citlivým šelmím sluchem na krk rolničku otravně zvonící při každém kroku považuji za týrání zvířat.

Lze tedy říci, že obojek na krku kočky není vůbec nic špatného, ba naopak. Dobře zvolený a upevněný může kočku ochránit a zajistit jí klidný život bez krev sajících parazitů. V případě zatoulání jí pomůže najít zpátky domov. Ovšem vodit kočku na obojku nebo jí dokonce na obojek dávat rolničku, to je naprosto zavrženíhodný přežitek.

 

Zdroj: časopis Kočičí planeta, text: Pavla Růžičková

Fotogalerie:

Komentáře

Buďte první, kdo přidá svůj názor!

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
Zavřít